Faktoring
Baza wiedzy i pomoc
Ostatnie komentarze
-
Faktoring – co to jest i dla kogo?
20.01.2018 14:36RE: Faktoring – co to jest i dla kogo?Solidne wyjaśnienie tematu, gratuluję -
Faktoring – koszty rzeczywiste
24.04.2017 11:16Koszt faktoringuW każdej firmie usługa faktoringu może być wyceniana w różny sposób i często do wymienionej w artykule ... -
Faktoring – co to jest i dla kogo?
06.11.2016 19:37Faktoring – co to jest i dla kogo?No wreszcie mi trochę rozjaśniło pojęcie faktoringu, warto spróbować nawet w moim przypadku jak obrót ... -
Faktoring w Pragma Inkaso
02.04.2016 12:44Faktoring odwrotnyOpłaca się brać faktoring w Inkaso? Byłbym zainteresowany. ... -
Faktoring – co to jest i dla kogo?
25.01.2016 09:36Faktoring – co to jest i dla kogo?Interesujący wpis. Brawo dla autora!
Klauzule stosowane w umowach faktoringu
- Utworzono: środa, 28, sierpień 2013 18:40
- Faktor
- Odsłony: 8163
Faktoring jest alternatywną, nierzadko bardzo kuszącą formą finansowania (w porównaniu z tradycyjnym kredytem bankowym). Istotą faktoringu jest pośrednictwo handlowe wyspecjalizowanej instytucji finansowej (która nabywa w drodze cesji niewymagalne jeszcze roszczenia o zapłatę).
W Polsce, z roku na rok faktoring cieszy się coraz większym zaufaniem, co z kolei przekłada się na popularność tej formy finansowania. Decydując się na zawarcie umowy faktoringu, należy zwrócić uwagę na kilka typowych rozwiązań praktykowanych w tego typu umowach. Pierwszą klauzulą stosowaną w tego typu umowach jest tzwklauzula del credere. Jest to rozwiązanie umowne, na podstawie którego faktor godzi się na ponoszenie względem przedsiębiorcy odpowiedzialności za spełnienie świadczenia przez dłużnika. Oznacza to, że w przypadku gdy dłużnik nie spełni takiego świadczenia - na faktorze spoczywa pełne zobowiązanie do spełnienia świadczenia (na własny koszt).
Kolejną klauzulą stosowaną w umowach faktoringu jest tzw. klauzula wyłączności. Zasadniczym powodem zamieszczania tego typu klauzuli jest kwestia interesu ekonomicznego kontrahenta. Chodzi o zastrzeżenie, aby przedsiębiorca nie zawierał podobnego typu umów z innymi faktorami. W przypadku nie dotrzymywania postanowień umownych, faktorowi może przysługiwać nie tylko prawo do wypowiedzenia umowy (bez zachowania okresu wypowiedzenia) ale, w skrajnych przypadkach, także prawo do odstąpienia od umowy.
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o tzw. klauzuli eksportowej. Wprowadzenie do umowy faktoringu tego typu zastrzeżenia oznacza, że przedsiębiorca (będący eksporterem) zobowiązany jest do ograniczenia eksportu. Rozwiązanie takie wprowadzane jest głównie w celu ułatwienia faktorowi egzekucji przelanych wierzytelności.