Faktoring

Poprawa płynności finansowej Twojej firmy

Ostatnie komentarze

 • Faktoring – co to jest i dla kogo?

  internauta 20.01.2018 14:36
  RE: Faktoring – co to jest i dla kogo?
  Solidne wyjaśnienie tematu, gratuluję
   
 • Faktoring – koszty rzeczywiste

  Michał 24.04.2017 11:16
  Koszt faktoringu
  W każdej firmie usługa faktoringu może być wyceniana w różny sposób i często do wymienionej w artykule ...
   
 • Faktoring – co to jest i dla kogo?

  Guest 06.11.2016 19:37
  Faktoring – co to jest i dla kogo?
  No wreszcie mi trochę rozjaśniło pojęcie faktoringu, warto spróbować nawet w moim przypadku jak obrót ...
   
 • Faktoring w Pragma Inkaso

  Adam_c 02.04.2016 12:44
  Faktoring odwrotny
  Opłaca się brać faktoring w Inkaso? Byłbym zainteresowany. ...
   
 • Faktoring – co to jest i dla kogo?

  Wynajem 25.01.2016 09:36
  Faktoring – co to jest i dla kogo?
  Interesujący wpis. Brawo dla autora!
Kategoria: Faktoring

By rozpocząć dyskusję o istocie faktoringu najlepiej wyjaśnić podstawowe trzy podmioty wokół których kręci się owa usługa. Wasza firma będąca dostawcą towarów i usług, zwana faktorantem, Wasi odbiorcy (dłużnicy) oraz firma udzielająca finansowania (faktor). Cała istota usługi faktoringowej jto wykupienie przez faktora należności (faktur) o odroczonym terminie płatności, wystawionych przez faktoranta dla jego odbiorców.

Faktor wypłaca faktorantowi kwotę w przedziale 80-100% należności (minus prowizja) za fakturę tuż po jej wystawieniu. Reszta należności, pomniejszona o opłatę na rzecz faktora, przekazywana jest faktorantowi zaraz po otrzymaniu przez faktora środków od dłużnika. W związku z faktem, że to na faktorze spoczywa obowiązek kontrolowania rozliczeń z odbiorcami i prowadzenie ich kont księgowych, w rzeczywistości to nie dostawca, lale faktor musi czekać na zapłatę od odbiorcy.

Faktoring przeznaczony jest firm dostarczających produkty lub usługi, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Pokażmy na przykładzie. Firma A sprzedaje fimie B towar na fakturę z 30 dniowym płatności. Przez ten okres mimo że firma A nie otrzyma jeszcze pieniędzy musi wypłacić inne zobowiązania np. pensję dla pracowników, podatki czy opłaty za produkcję. W tej sytuacji pomóc może właśnie faktoring. Umowę zawiera się na czas nieokreślony więc nie ma potrzeby corocznego jej odnawiania. Sporą przewagą w przypadku faktoringu ponad kredytem jest fakt, iż nie ma obowiązku ustanawiania materialnych zabezpieczeń.

Co się jednak stanie, gdy opóźnienia w płatności się przedłużą. Wtedy też faktor może zaproponowac restrukturyzację należności w postaci rozbiciu ich na kilka dogodnych rat. Dopiero jeśli dłużnik odmawia zaapaty wtedy sprawę należy skierować na droge sądową.

FaktoringBroker proponuje kilka różnych metod faktoringu. Jest to:

 • faktoring pełny (bez regresu)
 • faktoring niepełny (z regresem) – daje możliwość w przypadku braku płatności przez dłużnika do cofnięcia pieniędzy wpłaconych na poczet faktury
 • faktoring mieszany – połączenie faktoringu pełnego i niepełnego
 • faktoring eksportowy - Faktor nabywa wierzytelności z tytułu transakcji eksportowych, najczęściej przejmując ryzyko niewypłacalności kontrahentów
 • Odbiorcy sprawdzani są zagranicą, co może pomóc firmom, które dopiero zaczynają współpracę międzynarodową. Faktor prowadzi także windykację zagraniczną wykupywanych faktur
 • faktoring odwrotny – umowa zawierana między instytucją finansującą a dłużnikiem

Jakie są zatem największe zalety faktoringu i czy istnieją również jakieś jego wady? Jak najbardziej główną z zalet jest poprawa płynności finansowej firmy. Przedsiębiorca bez obaw może zaplanować swoje wydatki. Pozwala on również zminimalizować ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Z tej usługi mogą ponadto skorzystać nawet firmy nie posiadające zdolności kredytowej do uzyskania kredytu gotówkowego. Jeśli chodzi o wady faktoringu podstawowa z nich to fakt konieczności informowania kontrahentów o podpisaniu umowy faktoringowej. Niektórzy z nich mogą to uznać za przejaw braku zaufania co może skutkowac pogorszeniem się relacji biznesowych. To jednak najczęściej wiąże się z brakiem znajomości tej usługi a nie z samego korzystania z usługi.

Jak więc widać faktoring to niezwykle korzystne rozwiązanie zarówno dla małych jak i większych przedsiębiorstw, które może pomóc w spokojnym planowaniu firmowego budżetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież