Faktoring

Poprawa płynności finansowej Twojej firmy

Ostatnie komentarze

 • Faktoring – co to jest i dla kogo?

  internauta 20.01.2018 14:36
  RE: Faktoring – co to jest i dla kogo?
  Solidne wyjaśnienie tematu, gratuluję
   
 • Faktoring – koszty rzeczywiste

  Michał 24.04.2017 11:16
  Koszt faktoringu
  W każdej firmie usługa faktoringu może być wyceniana w różny sposób i często do wymienionej w artykule ...
   
 • Faktoring – co to jest i dla kogo?

  Guest 06.11.2016 19:37
  Faktoring – co to jest i dla kogo?
  No wreszcie mi trochę rozjaśniło pojęcie faktoringu, warto spróbować nawet w moim przypadku jak obrót ...
   
 • Faktoring w Pragma Inkaso

  Adam_c 02.04.2016 12:44
  Faktoring odwrotny
  Opłaca się brać faktoring w Inkaso? Byłbym zainteresowany. ...
   
 • Faktoring – co to jest i dla kogo?

  Wynajem 25.01.2016 09:36
  Faktoring – co to jest i dla kogo?
  Interesujący wpis. Brawo dla autora!
Kategoria: Faktoring

Alior Bank w swojej ofercie usług finansowych dla przedsiębiorstw posiada produkty umożliwiające finansowanie handlu. W tej kategorii produktów przedsiębiorcy mogą wybierać spośród gwarancji i poręczeń, kredytu strukturyzowanego, faktoringu niepełnego oraz faktoringu odwrotnego.

Faktoring niepełny

Faktoring ten pozwala firmom na sprzedaż wierzytelności wynikających z transakcji handlowych. Nie ma obowiązku, aby należności będące przedmiotem umowy były w polskiej walucie, mogą one występować również w EUR, GBP, USD lub CHF. Bank jest gotów nabyć należności których termin spłaty nie przekracza 180 dni. Alior Bank nie stwarza żadnych wymagań co do minimalnej ilości dni spłaty danego długu. Faktoring nie może jednak dotyczyć należności przeterminowanych, czyli takich w których termin zapłaty minął przed podpisaniem umowy faktoringowej.

Faktury będące dowodem sprzedaży produktów lub świadczenia usług z odroczoną płatnością są przekazywane do banku za pośrednictwem SBI (Systemu Bankowości Internetowej). Przedsiębiorca będący stroną w umowie faktoringowej może liczyć na otrzymanie 90% wartości sprzedanych należności. Faktoring niepełny nie przenosi ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora, przez co w momencie nieterminowego regulowania długu umowa faktoringowa może zostać rozwiązana przez bank.

Bank pobiera między innymi prowizję przygotowawczą w wysokości 1% (min. 1.000 zł) oraz prowizję wynikającą z badania sytuacji finansowej kontrahenta. Ocena sytuacji finansowej to 0,10% kwoty sublimitu (nie mniej niż 200zł) dla przedsiębiorstw krajowych. Przedsiębiorca decydujący się skorzystanie z faktoringu musi pamiętać również o tym, że rezygnacja z umowy wiąże się prowizją w wysokości 1% wartości umowy (nie mniej niż 1.000zł).

Faktoring odwrotny

Alior Bank oprócz faktoringu niepełnego oferuje także faktoring odwrotny. W przeciwieństwie do tradycyjnego faktoringu faktoring odwrotny jest wykorzystywany przed odbiorców towarów, a nie przez dostawców. Odbiorca w ten sposób zapewnia swoim kontrahentom finansowanie ich dostaw, nie angażując ich w żadne formalności związane z pozyskaniem środków finansowych.

Warunki wierzytelności nabywanej przez bank są podobne jak w przypadku tradycyjnego faktoringu, wierzytelności te:

 • nie mogą być przeterminowane
 • muszą mieć charakter bezsporny
 • wynikają z działalności prowadzonej przez dany podmiot
 • mogą być wyrażone w następujących walutach: PLN, EUR, GBP, USD lub CHF

Faktury są przekazywane do faktora za pośrednictwem SBI. Dostawca produktów/usług otrzymuje do 100% wartości przedstawionych faktur. Wszelkie koszty dotyczące faktoringu odwrotnego są ustalane indywidualnie w zależności od charakteru danego klienta.

Komentarze   

 
0 #1 faktoringDamian 2015-07-04 17:06
Witam,
Jestem zainteresowany faktoringiem odwrotnym. Proszę o kontakt.
Pozdrawiam - Damian
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież